Kubernetes Cluster na Raspberry Pi

Kubernetes jest technologią, która od dłuższego już czasu cieszy się niesłabnącą popularnością w firmach, które wykorzystują zasoby chmur publicznych takich jak AWS, GCP czy Azure. Ale czy to oznacza, że kubernetes da się używać tylko w ten sposób? Przekonajmy się.

Architektura

Budując cluster wystartujemy z poziomu dwóch płytek raspberry. Chcemy mieć jedną dedykowaną do roli master-noda, oraz drugą, która będzie pełniła rolę workera. Taki layout pozwoli na łatwą rozbudowę naszego clustra w przyszłości.

Lista zakupów

Pi Cluster Case. Mini rack, który jest w stanie pomieścić aż osiem płytek raspberry pi. Posiada dwa duże wiatraki, które powinny poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła generowanym w czasie pracy clustra.

Raspberry Pi 4 Model B. Najważniejsze parametry

CPU: Cortex-A72 (4 rdzenie, 1.5 GHz)

RAM: 8GB

LAN: Ethernet 1Gb/s

Złącze microSD na lokalny storage

Lokalny storage dla modułów clustra. 64GB powinny wystarczyć na system oraz przechowanie pobranych kontenerów dockera działających aplikacji.

Powerhub zapwni zasilanie wszystkich modułów clustra.

Kable USB – USB-C. Będą zasilać moduły clustra.

Patchcordy do podłączenia modułów clustra z siecią lokalną.

Kosztorys

Koszt opisywanego tutaj rozwiązania zamknął się w kwocie: 2611,15zł. W kosztorysie nie uwzględniłem switcha sieciowego, ponieważ posiadam taki, który będzie się nadawał do podłączenia architektury. Aby spełnić założenia projektu będziemy potrzebować 8 portów access. Na razie rozważania sieciowe zaparkuję na dalsze etapy projektu.